KUPUJEMY/ADOPTUJEMY SZCZENIAKA

Szczepienie, dorobaczanie

Idealnym wiekiem rozdzielenia szczenięcia od matki jest okres pomiędzy 6 a 8 tygodniem życia. Wówczas to pojawia się u psa okres zainteresowania otoczeniem, chęć eksploracji i spada poziom stresu związanego z rozłąką. Szczenię powinno być przed odebraniem już dwukrotnie odrobaczone w 3. i 5. tygodniu życia. Kolejne odrobaczania wykonujemy co 1 - 1,5 miesiąca, a następnie co 3 miesiące, do ukończenia przez psa pierwszego roku życia. Dorosłego psa odrobaczamy minimum 2 x w roku.
Pierwsze szczepienie wykonujemy na ogół. pomiędzy 6. a 8. tyg. życia, kolejne w odstępach 3-4 tygodniowych, aż do ukończenia przez psa 12-14 tygodnia życia. Niestety w okresie szczepień obowiązuje kwarantanna ze względu na zwiększone ryzyko zachorowania na choroby zakaźne. Wskazane jest jednak, aby pies miał kontakt ze swymi pobratymcami i otoczeniem, gdyż w przeciwnym wypadku może dochodzić do róznych zaburzeń socjalizacyjnych. Powinniśmy więc w tym celu korzystać z usług psiego przedszkola, spotykać się z właścicielami innych szczeniąt, bądź dorosłych szczepionych i odrobaczonych psów w dobrym zdrowiu.
Szczepienie przeciw wściekliźnie można wykonać po ukończeniu przez psa 4 mies. życia, jednak w naszej lecznicy praktykujemy szczepienie po ukończeniu 6 miesiąca życia, kiedy to pies zakończył już wymianę zębów mlecznych na stałe.

Karmienie

Przez pierwszy okres szczenię powinno dostawać pokarm jaki otrzymywało w poprzednim miejscu. Następnie po kilku, (5-7) dniach, właściwe jest stopniowe przechodzenie na nowy pokarm bądź, jeśli nam to odpowiada, a pokarm jest zbilansowany i dobrej jakości, pozostanie przy "starym" karmieniu. Należy się zdecydować, czy chcemy karmić psa karmą gotową, czy też będziemy sami przygotowywać jedzenie w domu. Pierwszy sposób jest zdecydowanie prostszy i wówczas, gdy nasz wybór jest oparty o dobrej jakości zbilansowaną karmę może stanowić ostateczny sposób karmienia. Przygotowywanie jedzenia w domu jest o wiele trudniejsze, wiąże się z właściwym układaniem dawki pokarmowej, dodawaniem mikroelementów i witamin i polecany jest osobą wdrożonym już do tego sposobu postępowania, lub też wymaga porady lekarza weterynarii orientującego się w dietetyce.
Istnieje schemat ilości porcji w ciągu dnia:

Szczenię do 3  m.ż. - 5 x dziennie
Szczenię do 4  m.ż. - 4 x dziennie
Szczenię do 6  m.ż. -   3 x dziennie
Szczenię pow. 6 m.ż- 2 x dziennie

Pamiętać należy o żelaznej zasadzie, że lepiej jest podać psu za mało białka w diecie niż za dużo. Błędy karmienia w okresie wzrostu mszczą się potem zaburzeniami rozwojowymi w postaci chorób wzrostowych kości, zaburzeń wymiany zębów, niewłaściwym formowaniem narządów układu ruchu.

Lecznica weterynaryjna „Univet” s.c. ul. Witolda Małcużyńskiego 11, 02-793 Warszawa tel. 0 22 649-84-19, e-mail: univet@o2.pl